Make your own free website on Tripod.com

 

 Civcivlerde hafıza deneyi  Beyin Çıkarma
 

anasayfa

materyal

metod

nedencivciv

beyinçıkarma

teşekkür

sonuçlar

 

 

 

 

   

   Perfüzyonları yapılan civcivlerin beyinlerini çıkarmak için aşağıdaki prosedürü uygulamanızın sizin yararınıza olacağını düşünüyoruz.

 Önce civcivin kafasını bir makasla gövdesinden en üst noktada keseriz (şekil1). Sonra kafanın arkasından ince makasımızın girebileceği bir delik açarız  ; bu delik foramen magnumun üstünden yapılabilirse kolaylık sağlar.

  Makasla bu delikten başlayarak sulcus sagitalis boyunca kafanın üst kısmını gözlerin arasına kadar keseriz(şekil).Bu son bölgeden (gözler arasından)   gözlere doğru kesiler yaparız (şekil3).Kafanın üst taraf kesileri bittikten sonra arkadaki transvers sulcustan kenarlara doğru kesiler   almaya devam ederiz (şekil4).

Kestiğimiz kemikleri bir pens yardımıyla yada makasla beyin ortaya çıkacak şekilde (kafatasına yukarıdan bakıldığında) temizlenmesi beyin çıkarma aşamasında oldukça yararlı olacaktır (şekil5).Yoksa çıkarılan beyin mikroskopisinde bozukluklar olacaktır.

Beyin üstten görünür hale geldiğinde ince makasla yada künt bir aletle ön beynin altı görülünceye kadar makası yere parelel olacak  şekilde içeri sokarız  .Sonra tıpkı soğan soyamış gibi alttan tüm beyni   çıkarırız  .Bu sırada beyni kesinlikle arkaya doğru yatırmamalıyız çünkü ;arka taraf kemiklerinin kalıntıları beyne hasar verebilir.

Evet beynimiz elde ettik şimdi bunun saklanması için neler yapıyoruz?

Bu işlem için spanç (sargı bezi) , kurşun kalem  ,%40 lık formol , kağıt ve ip kullanyoruz (şekil8).

Spancı , bir  sargı bezini beyni saracak yeteri  büyüklükte (yaklaşık 6x6 cm) parçalardan elde ederiz. Çıkarılmış beyinleri % 40 lık formol solusyonunda mikroskopiye başlayana kadar muhafaza edeceğimizden civciv numaralarının çıkmayacak şekilde küçük kağıtlara yazmamız gerekiyor.İşte bu numaralamayı kurşun kalemle yapıyoruz çünkü ; kurşun kalemin boyası formolden etkilenmiyor.

Küçük kağıtlara yazdığımız numaraları spancın dışına bakacak şekilde beyni koymadan önce yerleştiririz.Beyni bunların üstüne koyup , bohça tarzında paketleriz.Yalnız burada önemli bir konu paketleme işleminde beyni  hasarlamamaya özellikle dikkat etmeliyiz.